Ηρωική παραμονή της Skoda Ξάνθη στη SuperLeague

Την παραμονή της στη SuperLeague εξασφάλισε η ομάδα της Skoda Ξάνθη επικρατώντας με σκορ 2-1 του Ολυμπιακού Βόλου στον αγώνα μπαράζ που δόθηκε το βράδυ της Τετάρτης στο "Κλεάνθης Βικελίδης" στη Θεσσαλονίκη. Η Skoda Ξάνθη πήρε την πολυπόθητη

Η Skoda Ξάνθη πήρε την πολυπόθητη νίκη στο 82΄ όταν ο Ράνος, που είχε μπει αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα, βρήκε δίχτυα λυτρώνοντας την ομάδα του και στέλνοντας στον έβδομο ουρανό τους χιλιάδες φιλάθλους της που έδωσαν το παρών στη Θεσσαλονίκη...

Παρά το γεγονός πως οι Ακρίτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ ήδη από το πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να αντιστρέψουν τη σε βάρος τους εικόνα, ισοφαρίζοντας ενώ ακόμη και όταν έμειναν με ένα παίκτη λιγότερο δεν το έβαλαν κάτω, αλλά αντίθετα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου μισής ώρας, ενώ ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις περιφρουρούσαν το γήπεδο μετατρέποντάς το σε απόρθητο φρούριο, υπό τον φόβο εκδήλωσης επεισοδίων. Άξιο αναφοράς το γεγονός πως άγνωστοι είχαν προκαλέσει λίγες ώρες πριν την έναρξη της αναμέτρησης δολιοφθορές στον αγωνιστικό χώρο, πετώντας γυαλιά και καρφιά και καταστρέφοντας τα τέρματα αφού έσπασαν τα δοκάρια και έσκισαν τα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα, ενώ η Ξάνθη ήταν αυτή που αρχικά δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ χωρίς ωστόσο οι παίκτες της να βρίσκουν δίκτυα. Αντιθέτως ο Ολυμπιακός Βόλου φάνηκε πιο αποτελεσματικός με τον Γκούρμα να ανοίγει το σκορ στο 32΄ με ένα καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή. Στο γκολ του Γκούρμα αντέδρασε άμεσα η Skoda η οποία στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου πέτυχε την ισοφάριση με σκόρερ τον Γούτα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα της Ξάνθης η οποία βρέθηκε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Μάνταλου στο 48΄. Ο διαιτητές έδειξε την κόκκινη κάρτα στον παίχτη της Ξάνθης γιατί έκρινε πως χτύπησε αντίπαλο εκτός φάσης. Ωστόσο παρά την αριθμητική του υπεροχή ο Ολυμπιακός Βόλου δεν κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, με την Ξάνθη να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες και τον Ράνο, που είχε μπει αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, να βρίσκει δίχτυα στο 82΄. Παρά τις προσπάθειες τους οι Βολιώτες δεν κατάφεραν να αντιστρέψουν το ματς με τον διαιτητή να σφυρίζει τη λήξη και τους παίκτες της Ξάνθης να πανηγυρίζουν έξαλα τη νίκη τους με τους φιλάθλους της ομάδας.

Στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου φίλαθλοι του Ολυμπιακού Βόλου άρχισαν να πετάνε διάφορα αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, όπως καθίσματα, τα οποία φάνηκε να τραυματίζουν τον προπονητή της Skoda.

Η διοίκηση της Skoda Ξάνθη είχε μεριμνήσει για τη μεταφορά φιλάθλων της ομάδας στη Θεσσαλονίκη, και ένα κομβόι λεωφορείων ξεκίνησε από την πόλη γύρω στις 5:00 το απόγευμα. Αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα οι φίλαθλοι της Ξάνθης πανηγύρισαν έντονα την νίκη της ομάδας τους έξω από το "Κλεάνθης Βικελίδης", φωνάζοντας συνθήματα και κουνώντας μια πελώρια ελληνική σημαία την οποία είχαν τοποθετήσει καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα στην κερκίδα του γηπέδου. Το παρών στον αγωνιστικό χώρο έδωσαν οι ακαδημίες της ομάδας αλλά και οι παλαίμαχοι, καθώς και οι XanthiFans μαζί με φίλους της Skoda.

Πηγή: thrakitoday.com

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,628,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2063,Αλεξανδρούπολη,8810,Άμυνα,352,Ανακύκλωση,36,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,149,Άρθρα - Απόψεις,3045,Αστυνομικά,487,Αυτοδιοίκηση,3405,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,99,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,184,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,725,Δράμα,118,Έβρος,18859,Εθελοντισμός,254,Εκδηλώσεις,2661,Εκκλησία,1260,Εκπαίδευση,1554,Ελλάδα,1333,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,74,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,644,Εργασία,25,Εργασιακά,313,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,71,Ευρώπη,121,Ζωή και Υγεία,331,Θράκη,785,Ιστορία,238,Καβάλα,199,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,198,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,604,Κοινωνία,91,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,682,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,147,Μόδα,8,Μουσική,199,ΝΔ,463,Ξάνθη,219,Οικολογία,348,Οικονομία,589,Ορεστιάδα,1554,Πανταζίδου,169,Παπανικολόπουλος,276,ΠΑΣΟΚ,277,Περιβάλλον,446,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3948,Πολιτική,1518,Πολιτισμός,231,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,10,Πρώτο Θέμα,6313,Ροδόπη,430,Σαμοθράκη,679,Σαρσάκης,46,Σάτιρα,62,Σουφλί,584,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,290,Σύλλογοι,306,Συνέδρια,144,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,55,Τουρισμός,258,Τρίγωνο,71,Τυχερό,55,Υγεία,1120,Φέρες,407,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων