Ο Πήγασος Πολίχνης με MVP το Χάζελντεν πήρε τη νίκη επί του Άθλου Ορεστιάδας με 3-1 σετ στον αγώνα για την 1η αγωνιστική της Volley League.

Ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε τον Άθλο Ορεστιάδα με 3-1 σετ στην πρεμιέρα της Volley League
Το πρώτο του τρίποντο πανηγυρίζει στο 57ο πρωτάθλημα Volley League ο Πήγασος Πολίχνης και μάλιστα στο ντέρμπι με τον Άθλο Ορεστιάδας.

Με κορυφαίο τον Αυστραλό Χαμίς Χάζελντέιν που αναδείχτηκε MVP του αγώνα στο νέο θεσμό που καθιερώσε η διοργανώτρια ΕΣΑΠ ο Πήγασος πήρε καθαρή νίκη με υπεροχή στην επίθεση και με λιγότερα λάθη από τους ακρίτες. Ο Άθλος Ορεστιάδας παρότι ήταν καλύτερος σε τομείς όπως το μπλοκ και το σερβίς, επιθετικά υστέρησε με 47% αποτελεσματικότητα έναντι 56% των γηπεδούχων. Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν από τον Πήγασο ο Μέιρ και ο Χοφ, ενώ από τον Άθλο ξεχώρισε ο Τούρκος πασαδόρος Τσοκούρ.

Στο 1ο σετ με εκπληκτική υποδοχή και καλό διάβασμα του αντιπάλου ο Πήγασος μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 18-13. Ο Άθλος με σερί 4-0 με τους Μανδηλάρη και τον Παλάσιος στο μπλοκ μείωσε 18-17. Ο Πήγασος κράτησε τη διαφορά και με την άουτ επίθεση του Μανδηλάρη έκανε το 25-23.

Ο Άθλος στο 2ο σετ προηγήθηκε 14-12 με τον Κοσνέφ αλλά ο Πήγασος πάλι καλύτερος στην επίθεση με Μέιρ και Χάζελντεν προσπέρασε 16-14. Κράτησε το προβάδισμα και με τον Χάζελντεν έκανε το 25-22 για το 2-0 σετ.

Στο καλύτερο σημείο του στο 3ο σετ ο Άθλος με 53% στην επίθεση κορυφαίο τον Τσουκούρ και τους Μανδηλάρη, Γκάρετ προηγήθηκε 15-9 και πήρε το σετ 25-20 με μπλοκ του Κοσνέφ.

Το ματς κρίθηκε στο 4ο σετ και ειδικά στο 12-12 όταν ο Πήγασος με Χοφ, Μέιρ και Χάζελντεν κυρίαρχησε σε κόντρα επίθεση και μπλοκ και ξέφυγε 18-13. Κράτησε τη διαφορά και με τον MVP του αγώνα πήρε πανηγυρική νίκη.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-22, 20-25, 25-18) σε 111 λεπτά

Οι πόντοι του Πηγάσου Πολίχνης προήλθαν από 4 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Χοφ 5π. (2/2επ., 3 μπλοκ), Μέιρ 15 (12/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 8 (6/19επ., 2 μπλοκ, 56% υπ., 33% αρ.), Γάτσης 8 (7/9επ., 1 άσσος), Αρμενάκης 2 (2/4επ.), Χάζελντέιν 30 (27/41επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 56% υπ., 40% αρ.) / Εφραιμίδης Νικήτας (λ.- 56% υπ., 40% αρ.), Παλαιοχωρινός (λ), Τζιουμάκας.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Γιώργος Μπακοδήμος): Τσουκούρ 9π. (2/2επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Παλάσιος 9 (5/10επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γκάρετ 10 (8/16επ., 2 άσσοι, 39% υπ., 23% αρ.), Κοσνέφ 16 (13/24επ., 3 μπλοκ, 42% υπ., 32% αρ.), Μανδηλάρης 13 (13/37επ.), Παπαγεωργίου 6 (4/6επ., 2 μπλοκ) / Συναδινός (λ.- 41% υπ., 32% αρ.), Γκαμπρανάς, Σταυρόπουλος, Μποζίδης.

MVP ο Χάζελντεν

O διαγώνιος του Πηγάσου Πολίχνης Αυστραλός διαγώνιος Χαμίς Χάζελντεν αναδείχτηκε πολυτιμότερος αθλητής του αγώνα με τον Άθλο Ορεστιάδας και τη βράβευση έκανε ο τεχνικός διευθυντής του Πηγάσου Πρόδρομος Καλαϊτζίδης. Ο Χαμίς Χάζελντεν δήλωσε: «Νομίζω τα πήγαμε καλά σήμερα. Όλοι γνωρίζουν τον ρόλο τους και όλοι δουλεύουν μαζί. Κανείς δεν παίζει μόνο για τον εαυτό του. Όλοι παίζουν σαν ομάδα κάτι με το οποίο δυσκολευόμασταν στην προετοιμασία και τώρα αρχίζει πραγματικά να λειτουργεί».

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, είναι τρείς βαθμοί, τρίποντο. Αυτό ζητούσαμε, αυτό είχαμε πει ότι είναι πολύ σημαντικοί οι βαθμοί μέσα στην έδρα μας πόσο μάλλον να είναι τρεις και καθαρή νίκη. Να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την σημερινή εμφάνιση και έχουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας με δύο εκτός έδρας παιχνίδια οπότε πρέπει και εκεί πέρα να έχουμε το μυαλό μας εκατό τοις εκατό συγκεντρωμένο για να πάρουμε οπωσδήποτε κάποιους βαθμούς εκτός έδρας. Ο Hamish Hazelden είναι ένας παίκτης που μπορεί να μας δώσει πολλούς πόντους και σήμερα ήταν η αιχμή του δόρατος για την ομάδα μας και σίγουρα οφείλεται σε ένα μεγάλο βαθμό η νίκη από την τόσο καλή εμφάνιση του Hamish. Έχουμε ξεκινήσει μια πολύ μεγάλη προετοιμασία θα έλεγα, είχαμε δώσει αρκετά φιλικά και η ομάδα ήταν έτοιμη και πιστεύω ότι σήμερα παρουσιαστήκαμε πολύ καλοί μέσα στο γήπεδο αν εξαιρέσουμε το 3ο σετ στο οποίο κάναμε μια κοιλιά. Στόχος να κατοχυρώσουμε τα ματς που πρέπει και σήμερα ήταν ένα ματς που έπρεπε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς και το κάναμε, τώρα κοιτάμε να πάρουμε βαθμούς και εκτός και νομίζω ότι η ομάδα μπορεί να το κάνει».

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Γιώργος Μπακοδήμος είπε: «Μερικά πράγματα που είχαμε σχεδιάσει δεν λειτουργήσαν. Είναι πολύ νωρίς ακόμη και θα δούμε για τη συνέχεια».

Το λίμπερο του Πήγασου Πολίχνης Νικήτας Εφραιμίδης δήλωσε: «Δεν έχω τόσο καθαρό μυαλό για να ξέρω πιο ακριβώς ήταν το κλειδί χωρίς να δω κάποια στατιστικά ή την επανάληψη του βίντεο. Παλέψαμε και στα δύο σετ, στο τρίτο η Ορεστιάδα έπαιξε ωραίο βόλεϊ. Στο τέταρτο σετ παρόλο που χάναμε δεν τα παρατήσαμε και εκεί μαζέψαμε σερί πόντους και καταφέραμε και κλείσαμε το σετ από νωρίς με διαφορά. Θεωρώ ότι η ομάδα ενώ είναι καλή στην υποδοχή σήμερα ήταν απλώς «ΟΚ». Μπορούμε να παίξουμε καλύτερα στην υποδοχή και να βοηθήσουμε τον πασαδόρο και τους επιθετικούς μας. Η Ορεστιάδα μετά από κάποιο σημείο πίεσε πάρα πολύ με το σέρβις και θεωρώ ότι ανταπεξηλθε η τριάδα της υποδοχής ικανοποιητικά. Έλειπα 3-4 χρόνια από την Volley League από επιλογή αλλά τώρα που επέστρεψα βλέπω πολύ καλές ομάδες».

Ο διαγώνιος του Άθλου Ορεστιάδας Άγγελος Μανδηλάρης είπε: «Ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα πολύ δυνατά όπως θέλαμε, ο Πήγασος είδε το παιχνίδι μας και μας “διάβασε” πολύ καλά. Εμείς δώσαμε στον αντίπαλο, πολλούς εύκολους πόντους, δεν αλλάξαμε στη μέση του παιχνιδιού 2-3 πράγματα που θα μπορούσαμε και στην επίθεση και στο μπλοκ και στην άμυνα και πιστεύω τους… κάναμε τη ζωή πιο εύκολη. O Πήγασος έπαιξε απλά, και ενώ εμείς προσπαθούσαμε να κάνουμε το δικό μας, δεν μας άφησε. Έπαιξε καλύτερα…».

Στον άλλο αγώνα της ημέρας ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0 (25-23, 25-22, 25-16).

Δείτε ολόκληρο τον αγώνα από την ESAP TV

[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,633,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2068,Αλεξανδρούπολη,8865,Άμυνα,352,Ανακύκλωση,37,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,151,Άρθρα - Απόψεις,3050,Αστυνομικά,487,Αυτοδιοίκηση,3435,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,99,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,184,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,732,Δράμα,120,Έβρος,18954,Εθελοντισμός,254,Εκδηλώσεις,2677,Εκκλησία,1264,Εκπαίδευση,1567,Ελλάδα,1339,Ελληνισμός,32,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,77,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,650,Εργασία,25,Εργασιακά,315,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,71,Ευρώπη,122,Ζωή και Υγεία,333,Θράκη,788,Ιστορία,240,Καβάλα,200,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,198,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,609,Κοινωνία,92,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,687,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,147,Μόδα,8,Μουσική,199,ΝΔ,463,Ξάνθη,222,Οικολογία,351,Οικονομία,589,Ορεστιάδα,1570,Πανταζίδου,169,Παπανικολόπουλος,276,ΠΑΣΟΚ,279,Περιβάλλον,450,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3973,Πολιτική,1526,Πολιτισμός,233,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6342,Ροδόπη,436,Σαμοθράκη,680,Σαρσάκης,47,Σάτιρα,62,Σουφλί,590,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,290,Σύλλογοι,306,Συνέδρια,147,ΣΥΡΙΖΑ,412,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,55,Τουρισμός,259,Τρίγωνο,71,Τυχερό,55,Υγεία,1126,Φέρες,408,Lifestyle,8,Media,306,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε τον Άθλο Ορεστιάδας με 3-1 σετ στην πρεμιέρα της Volley League
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων